ΥΜΝΟΣ ΔΙΓΕΝΗ

Κυριακή 16 Μαρτίου 2014

(2-2) ο ΔΙΓΕΝΗΣ Λακκώματος μέσα στην Ελευθερούπολη με τον ΟΡΦΕΑ. Μιχάλης και Μανουσαρίδης τα γκόλ για τον Διγενή. Εκπληκτικό γκόλ του Λακκωματιώτη Γρηγόρη Ευθυμιάδη για τον Ορφέα.Με 10 παίκτες οι φιλοξενούμενοι για 20 λεπτά αξιζαν την Νίκη

OΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ (2-2)
Για την 21η αγωνιστική ο Ορφέας Ελευθερούπολης υποδέχθηκε τον Διγενή Λακκώματος που αγωνίστηκε με πάρα πολλές ελείψεις (Παπαποστόλου, Στασινόπουλος, Σαραγιώτης, Σπανός, Τσιώνας, Βιτλής Αντωνιάδης, Παπαβασιλείου, Μποντής), ξεκίνησε άσχημα στο ματς, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 7ο λεπτό και χρειάστηκε χρόνος για να ισορροπήσει αφου ο Διγενής ηταν κυρίαρχος . Ο Ορφέας μετά το 35΄ανέβασε την απόδοση του και ισοφάρισε πριν την λήξη του ημιχρόνου. Ξεκίνησε με φόρα και στο 2ο ημίχρονο αλλά δεν χάρηκε και πολύ καθώς έγινε το 2-2. Όσο περνούσε η ώρα ήρθε το άγχος, η νευρικότητα και παρά το γεγονός ότι ο Ορφέας είχε αριθμητικό πλεονέκτημα για ένα 20λεπτο το σκορ δεν άλλαξε παρόλο που το Λάκκωμα εχασε κλασικές ευκαιρίες για να δραπετέυσει με το τρίποντο. Ο Ορφέας είναι κάτω από τη ζώνη με 24 βαθμούς και ο Διγενής έχει 29.
Φάσεις και γκολ:
Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Αρης Μιχαλής μετά απο ωραίο συνδιασμό Δραγανίδη - Γεωργιάδη με πανέμορφο πλασέ μέσα από τη περιοχή έκανε το 0-1. Στο 16΄ ο Μιχάλης μπαίνει στην περιοχή τετ-α-τετ τελευταία στιγμή διώχνει ο Ελευθεριάδης  Στο 20 σέντρα του Δουμάνη, κεφαλιά του Γαβριηλίδη άουτ.  Στο 34 σέντρα του Φιλιππίδη, κοντινό πλασέ του Γιαλαμή για το 1-1. Στο 42 φάουλ του Ευθυμιάδη λίγο άουτ.
Στο 52 ωραίο σουτ του Λακκωματιώτη Γρηγόρη Ευθυμιάδη στο γάμα της εστίας του Μαντή για το 2-1. Στο 60 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ορφέα ο Μανουσαρίδης ισοφάρισε σε 2-2 με πολύ ωραίο σουτ στο "γάμα" του Καραβελίδη. Στο 71 σουτ του Παπαδάτου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 74 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με αυστηρή 2η κίτρινη κάρτα ο Δραγανίδης. Στο 83 μόνος του ο Αθανσιάδης πλάσαρε και σωτήρια απέκρουσε ο Καραβελίδης. Τέλος στο 92΄σουτ του Μπίκα  και στην προσπάθεια του να αποκρούσει ο  Παπαδάτος παραλίγο αυτογκόλ
Διαιτητές: Πολύ καλή η διαιτησία των Καραντώνη, (Παπαδάκης, Κελεσίδης) (ΕΠΣ Ημαθίας) Συνθέσεις: