ΥΜΝΟΣ ΔΙΓΕΝΗ

Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2014

0λο το ρεπορτάζ για τον αγώνα του ΔΙγενή Λακκώματος μέσα στον Εθνικό Σιδηροκάστρου (3-2)

O Βασίλης Βιτλής πέτυχε ενα πανέμορφο γκόλ και ηταν ο κορυφαίος του ΔΙΓΕΝΗ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ -ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ  (3-2)

Tην δευτερη εκτός έδρας ηττα  για τον Διγενή Λακκώματος που επαιξε χωρίς τους Λαμπερνάκη, Τουλκερίδη, Γκουγκουλιά, Τσιώνα και Σαρακατσιάνο, μεσα στον Εθνικό Σιδηροκάστρου με 3-2. Ο Θωμάς Βυρτζαμάνης έκανε ντεπούτο για  για την ομάδα της Χαλκιδικής , που βρήκε εναν εκπληκτικό γκολκίπερ μπροστά της, όπως ο Γαβριηλίδης και μια εχθρική διαιτησία. . Ο Διγενής μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 3΄σέντρα του Βιτλή κεφαλιά του Παπαποστόλου εφυγε λίγο αουτ. Ο Παπαστεργίου είχε δοκάρι στο 6’ με ανάποδο ψαλίδι απο πλάγια. Στο 9΄ ο Παπαποστόλου μόνος μέσα στην περιοχή πλασάρει και μπλοκάρει ο Γαβριηλίδης, στο 12΄νέο σουτ του Ππαποστόλου λίγο αουτ. Στο 17΄ γυριστό σουτ του Μεντή εδιωξε σε κόρνερ ο Παπαβασιλείου ενω στο 22΄ φάουλ του Μιχάλη εδιωξε με υπερένταση ο Γαβριηλίδης σε κόρνερ. Στο 23’ ο Μεντής (αφύλακτος)  μετά από σέντρα του Μουτεσίδη (απο καταφανή θέση οφσαϊντ) άνοιξε το σκορ (1-0).Ο Διγενής έχασε τεράστια ευκαιρία να απαντήσει άμεσα στο 30’ όταν ο Παπαποστόλου αστόχησε (απέκρουσε ο Γαβριηλίδης) σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από καθαρή ανατροπή και τραβηγμα φανέλας του Πρόβατου, που αποβλήθηκε, και σαν μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Θωμά Βυρζαμάνη ο Παπαστεργίου μετα απο λάθος του Ορφανού στο 38’ έκανε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις της επικράτησης των γηπεδούχων. Με εύστοχο πέναλτι του Τσεμπερίδη στο 48’, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι θεωρώντας ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής και μάλιστα ηταν επιθετικό φαουλ του Παπαστεργίου , οι Σερραίοι σημείωσαν το 3-0. Στην φάση αυτή δέχτηκε κιτρινη κάρτα ο Δραγανίδης και έτσι χάνει τα επόμενα δυο παιχνίδια!!!! Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Διγενής πίεσε ασφυκτικά και έχασε πολλές ευκαιρίες στο 52΄σέντρα Κωστικίδη κεφαλιά Στασινόπουλου μονος του στο ενα μέτρο λιγο αουτ και ο ιδιος παίκτης επιασε ενα κεραυνό απο το υψος του πέναλτι και πάλι ο κορυφαίος του αγώνα Γαβριηλίδης εδιωξε με τα πόδια!!! Απο εκεί και πέρα παίχτηκαν μονο 10 λεπτά ποδόσφαιρο αφου οι παίκτες του Σιδηροκάστρου ηταν συνεχώς πεσμένοι στο χορτάρι χωρίς λόγο για καθυστέρηση ενω οι φίλαθλοι εριχναν σε πάνω απο15 περιπτώσεις μπάλες στον αγωνιστικό χώρο!!!!! με τους παίκτες του Διγενή να αφήνουν  τις θέσεις τους να τις απομακρύνουν μαλιστα σε καπια στιγμή υπήρχαν μέσα 7 μπάλες!!!!!! μέσα σε αυτα τα 10 λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο ο Διγενής μείωσε στο 81΄μετά απο ωραία σέντρα του Μιχάλη και καρφωτή κεφαλιά του Παπαποστόλου (3-1) και στο επόμενο λεπτό με ατομική προσπάθεια και ωραίο  διαγώνιο σούτ του Βιτλή (3-2)!!!! Το Λάκκωμα πίεζε ασφυκτικά την εστία του Γαβριηλίδη και η ισοφάριση θα ηταν κοντά αν ο διαιτητής απο την Πιερία Συμεωνίδης (Κύφος - Γιαμούζης) δεν κρατούσε μόνο 3 λεπτα απο τις εσκεμένες καθυστερήσεις των γηπεδούχων αντι για 12΄ που επρεπε να κρατήσει!!!!! Σημειώνεται πως ο Εθνικός ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Μουτεσίδη στο φινάλε.
                                                                                                                                                 ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ (Καρυπίδης): Γαβριηλίδης, Τσιντσάρης, Πετρίδης (69’ Πασούδης), Πρόβατος, Αμπαδίνης, Τσεμπερίδης, Αϊβαζίδης, Μεντής (84’ Παρούκας), Παπαστεργίου, Μουτεσίδης, Μπουζούρας (46’ Τσατμάς).                                                                                          ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ (Βυρζαμάνης): Παπαβασιλείου, Μπίκας (68’ Σαραγιώτης), Σπανός (36’ Κωστικίδης), Ορφανός (46’ Αθανασιάδης), Μανουσαρίδης, Δραγανίδης, Βιτλής, Γεωργιάδης, Στασινόπουλος, Μιχάλης, Παπαποστόλου.