Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2014

Νέο "ΜΠΑΜ" με Δημήτρη Ορφανό ο Διγενής Λακκώματος!!!!!

Στον Διγενή Λακκώματος θα  συνεχίσει την καριέρα του ο Δημήτρης Ορφανός!!!!

Συμφώνησε σε όλα με τον Διγενή Λακκώματος  και την διοίκηση του Πέτρου Ρούζιου ο έμπειρος μέσος με θητεία σε ΠΑΟΚ, Εργοτέλη, Πανσερραϊκό, Καβάλα και Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Μετά την έλευση των Γκουγκουλιά, Μανουσαρίδη και Τσιώνα, τη Δευτέρα έσκασε νέα μεταγραφική... βόμβα στο Λάκκωμα, αφού αποκτήθηκε και ο Δημήτρης Ορφανός!!!!!!!! Ο 31χρονος κεντρικός χαφ, που απασχόλησε και άλλες ομάδες,  έμεινε ελεύθερος από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, ενώ στο παρελθόν έπαιξε ακόμα σε ΠΑΟΚ, Εργοτέλη, Πανσερραϊκό, Καβάλα με 212 συμμετοχές και 25 γκόλ σε Α΄ και Β΄ Εθνική!!!!!!!!. Παράλληλα, στο Διγενή αφήνουν ανοιχτό παράθυρο για ακόμα δυό  «ηχηρές» προσθήκες, ανάλογα και με τις εξελίξεις στο θέμα προπονητή (αναζητείται ο διάδοχος του Κοσμίν Μπαρκαουάν, για να κάνει ντεμπούτο στον αγώνα με τον Εθνικό στο Σιδηρόκαστρο).

ΣΥΝ18922233--21225

«Διαζύγιο» με Κοσμίν Μπαρκαουάν ο Διγενής Λακκώματος!!

Παρελθόν από τον Διγενή Λακκώματος ο Ρουμάνος τεχνικός, που έλυσε τη συνεργασία με τους Χαλκιδικιώτες κοινή συναινέσει, μετά την απρόσμενη ήττα από τον Μακεδονικό.

Σε αναζήτηση προπονητή μπαίνει ο Διγενής Λακκώματος, αφού   τη Δευτέρα η διοίκηση του Πέτρου Ρούζιου και ο Κοσμίν Μπαρκαουάν τερμάτισαν από κοινού τη συνεργασία τους! Αυτό κρίθηκε προτιμότερο και από τις δυο πλευρές, ώστε να αλλάξει το κλίμα μετά την απρόσμενη εντός έδρας ήττα της Κυριακής με ανατροπή από τον Μακεδονικό. Άμεσα η ομάδα της Χαλκιδικής θα προσλάβει νέο τεχνικό, ενώ αναμένονται ακόμα δυο-τρία «μπαμ» στο μεταγραφικό παζάρι, μετά την έλευση των Γκουγκουλιά, Μανουσαρίδη και Τσιώνα.
Η διοίκηση του Διγενή Λακκώματος με ανακοινωσή της  γνωστοποιεί τη λύση συνεργασίας  κοινή συναινέσει με τον προπονητή Κοσμίν Μπαρκαουάν, τον οποίο ευχαριστεί για τη μέχρι σήμερα προσφορά του  στην ομάδα και του εύχεται  καλή επιτυχία και κάθε καλό στη  συνέχεια της καριέρας του.

Ο Μακεδονικός έπεσε απο τον Λευκό Πύργο σώθηκε και βρήκε και πορτοφόλι!!!!!!!!!!! 2-3 στο Λάκκωμα κει ενω έχανε 2-1 εως και το 93ο λεπτό!!!!!!

Τελικά τα δύο πανέμορφα γκόλ του Γιάννη Παπαποστόλου  δεν ηταν αρκετά για να δώσουν την νίκη στο Διγενή.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ  (2-3)
Ιδανικός αυτόχειρας ο Διγενής Λακκώματος κέρδιζε 2-1 μέχρι το 93΄ και τελικά ΚΑΤΑΦΕΡΕ  να χάσει τον αγώνα με 2-3!!!!!!! Ηταν να μην πάρει φόρα τελικά ο Μακεδονικός, ο οποίος μετά τις νίκες επί του Εθνικού Σιδηροκάστρου και του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος σημείωσε και τρίτο συνεχόμενο τρίποντο, αυτήν την φορά στο Λάκκωμα επί του πολύ δυνατού και φιλόδοξου Διγενή με 2-3. Είναι εμφανές πως ο Μακεδονικός αποτελεί την δεδομένη στιγμή την πιο φορμαρισμένη ομάδα του 1ου ομίλου και το γεγονός αυτό μπορεί να αποδοθεί τόσο στις ικανότητες του τεχνικού Γιώργου Αβραμίδη, όσο και στο οικογενειακό κλίμα που επικρατεί στα αποδυτήρια. Ο προπονητής του Μακεδονικού μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί ως ο αναμορφωτής των «πρασίνων» καθώς από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία των «πρασίνων», η ομάδα μετράει τέσσερις νίκες στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις εκ των οποίων οι τρεις συνεχόμενες. Όσον αφορά το αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, ο Μακεδονικός κυριολεκτικά «έκλεψε» τη νίκη από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα με 2-1 μέχρι και το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Όμως, οι παίκτες του Γιώργου Αβραμίδη με κατάθεση ψυχής και πάθους στον υπολειπόμενο χρόνο έφτασαν στην εντυπωσιακή ανατροπή με 3-2, η οποία διατηρεί τον Μακεδονικό γερά στο κόλπο της παραμονής στην κατηγορία. Προβάδισμα Διγενή και άμεση απάντηση. Ο Διγενής ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί στο 18' χάρη σε γκολ του πρώτου σκόρερ του Παπαποστόλου ενω πιο μπροστά (15΄) κεραυνός του Γεωργιάδη τράνταξε την συμβολή των δοκαριών του Μακεδονικού. Ωστόσο, ο Μακεδονικός δεν πτοήθηκε με το εις βάρος του σκορ και αφού είχε δοκάρι στο 26' με τον Γαρύφαλο έφτασε εν τέλει στο γκολ της ισοφάρισης δύο λεπτά μετά με τον Ζαγναφέρη. Ο σκόρερ του Μακεδονικού εκμεταλλεύτηκε τον κακό αγωνιστικό χώρο και το... κόλλημα της μπάλας στην γραμή της μεγάλης περιοχής μετά από ελεύθερο του γκολκίπερ Ταχματζίδη φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Η αντίδραση του Διγενή στο γκολ της ισοφάρισης ήρθε πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Παπαποστόλου να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους με προβολή μετά απο σέντρα του Βιτλή. Απίστευτη εξέλιξη στο φινάλε Αφού ο Διγενής Λακκώματος δεν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει το 3-1 στις ευκαιρίες που δημιούργησε, το ματς οδηγήθηκε σε ένα φινάλε με μπόλικο σασπένς που βρήκε τον Μακεδονικό να πανηγυρίζει μια τεράστιας σημασίας νίκη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γεωργούλας ανατράπηκε εντός περιοχής από τον γκολκίπερ Ταχματζίδη και ενω η μπάλα κατευθυνόταν καθαρά αουτ, με τον Δούμα να φτάνει στην ισοφάριση μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, οι οποίοι έμελλε να γίνουν ακόμη πιο έντονοι τρία λεπτά αργότερα (96΄)όταν ο Κρυστάλλης νίκησε από κοντά τον τερματοφύλακα του Διγενή σημειώνοντας το τελικό 2-3.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Παράπονα απο την διαιτησία του Παρχαρίδη απο την ΔΡΑΜΑ εχει το Λάκκωμα για την ακύρωση ενος αυτογκόλ του Γεωργούλα που ηταν  κανονικό και ακυρώθηκε κακώς σαν επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα και σε δυο περιπτώσεις  πέναλτι που δεν δόθηκαν υπερ του Διγενή, το πρώτο σε χέρι του Πουρσανίδη στο 64΄ σε πλασέ του Βιτλή και το δευτερο σε σμπρώξιμο - ανατροπή του Παπαποστόλου στο 88΄, καθώς και στην αυστηρή κίτρινη κάρτα στον  Τουλκερίδη  που συμπληρωσε 7 και χάνει δυο αγώνες στην συνέχεια.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ: (Κοσμίν Μπαρκαουάν): Ταχματζίδης, Μπίκας, Σπανός, Τουλκερίδης (90' Αθανσιάδης), τσιώνας, Γεωργιάδης (83' Χότζα), Βιτλής, Δραγανίδης, Στασινόπουλος (75' Κωστικίδης), Μιχάλης, Παπαποστόλου.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: (Γιώργος Αβραμίδης): Πουλίτσης, Φοιτάς, Μπασκάκης, Πουρσανίδης Δούμας, Γεωργούλας, Λένος (63' Φούκας), Μαρίγκος, Ζαγναφέρης, Λαγγίζος (75' Τσιαμπάζης) Γαρύφαλος (46' Κρυστάλλης).