ΥΜΝΟΣ ΔΙΓΕΝΗ

Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2013

Ο Διγενής Λακκώματος "γκρέμισε" τον Πανσερραϊκό απο την πρώτη θέση με φανταστικό ποδόσφαιρο απο αλλο πλανήτη!!!!

«Μαύρα Χριστούγεννα» για τον Πανσερραϊκό! Έπεσε στο... «Λάκκο»μα (3-2)
FWTO: Ο Πάντζος παρηγορέι τους παίκτες του ΠΑΝΣΕΡΑΪΚΟΥ με την λήξη του αγώνα!!!!
 ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  (3-2)

«Είναι ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της χρονιάς» είχε πει ο Σάκης Αναστασιάδης πριν την έναρξη του αγώνα στο Λάκκωμα, ωστόσο το τελικό 3-2 σε συνδυασμό με τις φωνές του στα αποδυτήρια μετά το τέλος της αναμέτρησης, μαρτυρούσαν πως οι παίκτες των «λιονταριών» δεν αντιλήφθηκαν πλήρως τα λεγόμενα του, παρουσιάστηκαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων με αποτέλεσμα να μην αποφύγουν το μοιραίο. Το αήττητο σερί του Πανσερραϊκού... έπεσε στο Λάκκωμα, ο Διγενής έβαλε... φρένο στους Σερραίους υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη τους ήττα για φέτος με 3-2 και σε συνδυασμό με τη νίκη του Αγροτικού Αστέρα επί του Ακροποτάμου, τους έριξε από την κορυφή, δημιουργόντας προβληματισμό για το πως θα επανακτηθεί η κορυφή, αλλά και οδηγόντας την ομάδα σε γιορτές που σίγουρα δεν θα έχουν την απόλυτη ηρεμία. Κατά τα άλλο το ματς ήταν απολαυστικό, είχε 5 γκολ και καλό ποδόσφαιρο και οι 500 περίπου φίλαθλοι που έδωσαν το παρών, οι 200 από τους οποίους ήταν Σερραίοι σίγουρα χάρηκαν το άθλημα, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο τέλος πανηγύρισαν μία ιστορική νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν πικραμένοι.

Πάντως το αποτέλεσμα δεν θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό από την στιγμή που ο Πανσερραϊκός ήταν τραγικός αμυντικά, καθώς ενώ σε 10 παιχνίδια είχε δεχθεί 4 γκολ, σε 90 λεπτά δέχθηκε 3 (!), ενώ και η παρουσία του Διγενή που έδειξε εξαιρετικά στοιχεία δημιουργόντας πολλά προβλήματα στους "κόκκινους" δεν θα μπορούσε να διαμορφώσει διαφορετικά την τύχη του αγώνα.

Έδειξε τα... δόντια του από την αρχή

Από το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Πανσερραϊκού κατάλαβαν πως μόνο εύκολο δεν θα είναι το απόγευμά τους στη Χαλκιδική. Με τον Σάκη Αναστασιάδη να ρίχνει και πάλι στην μάχη το 4-2-3-1 με τους Κούτλα και Κώστα Τσιμίκα να παίρνουν φανέλα βασικού έπειτα από καιρό, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που παρουσιάστηκαν αρκετά επιθετικοί από τα πρώτα λεπτά με στόχο ένα γρήγορο γκολ και κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλά ρήγματα στην άμυνα του Πανσερραϊκού, κυρίως από την δεξιά πλευρά και αφού... προειδοποίησαν στο 27ο λεπτό με το δοκάρι του Αρη Μιχάλη, έχοντας χάσει νωρίτερα δύο ακόμη καλές ευκαιρίες,  στο 36' ο Δραγανίδης άνοιξε το σκορ δίνοντας στην ομάδα του αυτό που δικαιωματικά της ανήκε, ένα γκολ δηλαδή. Ο Σάκης Αναστασιάδης έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα στην μεσαία γραμμή και να επιτεθεί ορθολογικά, ενώ ήταν εμφανές πως στην άμυνα έλειπε η συγκέντρωση, καθώς οι γηπεδούχοι όποτε πατούσαν περιοχή δημιουργούσαν πολλαπλά προβλήματα. Μετά το 1-0 ο προπονητής την ομάδα παρατηρώντας την νωθρότητα της, αναγκάστηκε να προβεί αρκετά νωρίς (39') στην πρώτη του αλλαγή περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Μπονέρη στη θέση του Κούτλα, θέλοντας να παίξει πιο επιθετικά, χωρίς να καταφέρει μέχρι εκείνη την στιγμή να πάρει κάτι.

Βροχή... από γκολ στο β'

Στο β' ημίχρονο ο Πανσερραϊκός έκανε ιδανικό ξεκίνημα, ισοφαρίζοντας γρήγορα (49') σε 1-1 με τον Κράββαρη που είναι σε εξαιρετική κατάσταση από τότε που πήρε φανέλα βασικού. Η συνέχεια όμως δεν ήταν αυτή που περίμεναν οι Σερραίοι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Λάκκωμα, αφού στο 62' ο Δραγανίδης σημείωσε το 2-1 για τους γηπεδούχους πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των "λιονταριών". Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η... απάντηση από την πλευρά του Πανσερραϊκού με τον Κράββαρη και πάλι να χρίζεται σκόρερ ισοφαρίζοντας σε 2-2 και δίνοντας νέες ελπίδες για κάτι καλύτερο και αφού προηγουμένως ο Κωνσταντινίδης έχασε... το άχαστο αστοχώντας σε τετ α τετ και πλασάροντας πέντε μέτρα άουτ, όντας μόνος του στο ύψος του πέναλτι! Τα πανηγύρια όμως των Σερραίων δεν κράτησαν για πολύ, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στασινόπουλος έβαλε εκ νέου σε θέση ισχύος τον Διγενή με 3-2 σκορ το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό, καθώς οι προσπάθειες της ομάδας να δημιουργήσει προβλήματα ήταν ανορθόδοξες, ο Κωνσταντινίδης δεν ήταν στην ημέρα του, πολλοί παίκτες δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν και γενικά οι γηπεδούχοι έδειξαν πως είχαν περισσότερο ανάγκη τη νίκη.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ (Κοσμίν Μπαρκαουάν): Μαντής, Λαμπερνάκης, Σπανός, Τουλκερίδης, Σαραγιώτης, Γεωργιάδης, Βιτλής (86' Χότζα), Δραγανίδης (78' Σαρβανίδης), Στασινόπουλος (81' Κοστικίδης), Μιχάλης, Παπαποστόλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Σάκης Αναστασιάδης): Τοπαλίδης, Γαλακτερός, Τσαούσης, Κατσαβάκης, Κασμερίδης, Κούτλας (39' Μπονέρης), Κράββαρης, Σ. Τσιμίκας, Κωνσταντινίδης, Γιαννόπουλος, Κ. Τσιμίκας (68' Καρακούτης).

ΣΚΟΡΕΡ: 36', 62' Δραγανίδης. 76' Στασινόπουλος - 49', 72' Κράββαρης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βλιώρας (Λάρισας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τουλκερίδης, Λαμπερνάκης, Σαρβανίδης, Μιχάλης, Βιτλής, Σπανός (6 ΔΙΓΕΝΗ)
                     Κωνσταντινίδης, Γαλακτερός (2 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

ΘΕΑΤΕΣ: 500

LIVE...LIVE...LIVE...

10' Τετ-α-τετ του Βιτλή, ο Τοπαλίδης απομάκρυνε σε κόρνερ με τα πόδια

22' Σουτ το Σ. Τσιμίκας, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

27' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΚΚΩΜΑ! Κάθετη πάσα του Βιτλή στον Μιχάλη, αυτός πέρασε τον Τοπαλίδη πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Τοπαλίδη.

30' Κεφαλιά του Κασμερίδη η μπάλα λίγο άουτ.

33' Δυνατό σουτ του Μιχάλη η μπάλα ελάχιστα άουτ.
35΄ Μόνος ο Ππαπαποστόλου σουτάρει η μπάλα "γλύφει " το δεξί κάθετο δοκάρι του Τοπαλίδη και φευγει αουτ.

37' ΓΚΟΛ! 1-0!!!!!!! Σουτ του Δραγανίδη και η μπαλά  κατέληξε στα δίχτυα του Τοπαλίδη.

39'  O Κ. Τσιμίκας πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

49' ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Κράββαρης μετά απο λάθος απόκρουση των αμυντικών  με σουτ ισοφαρίζει.
52'  Φάουλ του Μιχάλη, ο Τουλκερίδης  έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλαελάχιστα αουτ

62' ΓΚΟΛ!!!!!!!! 2-1! Φάουλ του Μιχάλη, ο Δραγανίδης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

66'  Ο Κωνσταντινίδης από το ύψος του πέναλτι χάνει μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει.

72' ΓΚΟΛ! 2-2! Ο Μπονέρης γύρισε για τον Κράββαρη και ο τελευταίος με πλασέ ισοφαρίζει.

75' ΓΚΟΛ! 3-2! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΓΚΟΛ!!!! Ανάποδο ψαλίδι Παπαποστόλου και ο Στασινόπουλος με σουτ στο δεύτερο δοκάρι δίνει και πάλι προβάδισμα στον Διγενή.
84΄ Ο Μιχάλης μπένει στην περιοχή και με κεραυνό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα  του Τοπαλίδη αλλα προς γενική εκπληξη ακυρώνεται κακώς απο τον βοηθό για οφσαίντ!!!!!!

ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΚΩΣΤΑΣ ΑΔΑΛΗΣ

Ιστορική νίκη του Διγενή Λακκώματος, 3-2 τον μέχρι σήμερα πρωτοπόρο και αήττητο Πανσερραϊκό!!!!!! Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία σε 11 αγώνες