ΥΜΝΟΣ ΔΙΓΕΝΗ

Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

ΜΕ ΤΟ "ΤΡΙΠΟΝΤΟ" ΑΠΕΔΡΑΣΕ Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟ

Δόξα Πενταλόφου - Διγενής Λακκώματος 0-1

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Διγενή Λακκώματος και από τον Πεντάλοφο, επικρατώντας της τοπικής Δόξας με 1-0, χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Δούμας στο 66ο λεπτό.

Η ομάδα του ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΜΠΟΡΜΠΟΚΗ που αγωνίστηκε χωρίς τους ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ, ΓΚΑΤΖΟΓΙΑΝΝΗ και ΠΑΝΤΕΛΙΔΗ πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» που σε συνδυασμό με την ήττα του Αχιλλέα Τριανδρίας στον Σοχό, την έφερε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας (ενώ εκρεμεί και ο αγώνας του ΔΙΓΕΝΗ με τόν ΑΠΟΛΛΩΝ που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη 7 Μαρτ.12 στήν Αρναία) και σε θέση βολής από την κορυφή. Αξίζει να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση άρχισε δέκα λεπτά νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή, μόλις στο τέταρτο λεπτό, όταν μετά από ένα σουτ φωτοβολίδα του Καρατέεφ, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπούρκα. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν, όταν μετά από ένα σουτ του Τσερκέζη, η μπάλα βγήκε μόλις άουτ.

Στο 8’ ο Σαραμουρλής με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 16’ σε μία φάση μέσα στην περιοχή της Δόξας, ο Σαπάνης κατέβασε την μπάλα με το χέρι, αλλά τόσο ο διαιτητής όσο και οι βοηθοί του δεν υπέδειξαν το σημείο του πέναλτι, φάση για την οποία «φωνάζει» η ομάδα του Λακκώματος. Στο 24’ ο Διγενής έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπουλούμπασης μετά απο ωραία  ασίστ του Τσερκέζη βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και δεν κατάφερε να σκοράρει, μπλοκάρωντας εύκολα ο Πολυχρονίδης. Στο 51’ νέο σουτ για την Δόξα με τον Αραμπατζούδη, αλλά η μπάλα βγήκε και πάλι άουτ. Στο 55’ ο Τσερκέζης έκανε ένα σουτ αλλά μπλόκαρε ο Πολυχρονίδης και στο 62’ νέο σουτ για τους φιλοξενούμενους, με τον Γεωργιάδη να στέλενει την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 66’ μετά από έξοχο συνδυσμό των Χρυσοχοΐδη, Δούμα και Βιτλή, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Δούμας, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1, σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε. Στη συνέχεια η Δόξα προσπάθησε να ισοφαρίσει, χωρίς να τα καταφέρει όμως, με κορυφαία στιγμή στο 73ο λεπτό, όταν μετά από κεφαλιά του Σαπάνη η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπούρκα. Επίσης, στο 80’ ο Αραμαπατζούδης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 87΄ Δραγανίδης και Στασινόπουλος βρέθηκαν τετ α τετ με τον Πολυχρονίδη αλλα οι επιθετικοί του Διγενή "καταφέρνουν" να στείλουν την μπάλα αουτ!!!!!!! ενώ στο 90’ ο Διγενής πέτυχε ένα τέρμα με τον Στασινόπουλο, το οποίο ακύρωσε ο δεύτερος βοηθός, υποδεικνύοντας ότι βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ. Τέλος, στο 94’ ο Πεντάλοφος έχασε νέα ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στην τελευταία φάση του αγώνα, μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μάσκα, ο Αραμπατζούδης με κεφαλιά για ακόμη μία φορά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Τομίδης (Μιχάλογλου, Δεμερτζής) (ΕΠΣ Πέλλας).

ΔΟΞΑ: (Ηλ. Σαπάνης) Πολυχρονίδης, Μπαμπαλιόζης, Αραμπατζούδης, Μάσκας, Σαπάνης, Χατζηχαριστός, Καρατέεφ, Σαραμουρλής, Κουσούτης (88’ Ναρασιάνης), Μανελίδης, Σεΐζης.
ΔΙΓΕΝΗΣ: (Στ. Μπορμπόκης) Μπούρκας, Τσιώνας, Γεωργιάδης, Γερομανώλης, Μπουλούμπασης, Δραγανίδης, Στασινόπουλος (92’ Κανακάρης), Τσερκέζης, Χρυσοχοΐδης, Δούμας (75’ Κατσόγλου), Βιτλής (84’ Τσακλίδης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 2ου ΟΜΙΛΟΥ Δ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ (17η Αγων)