14Ηρακλής731-3-33-101-0-22-60-3-11-4
15Μακεδονικός831-0-72-221-0-32-100-0-40-12

ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ: ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ (2-1)

Ηρακλής-Απόλλων Αρναίας 2-1

Καθυστερημένο, αλλά επιτυχημένο ποδαρικό έκανε ο Ηρακλής στο 2012, καθώς πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Δ’ Εθνική, επικρατώντας 2-1 του Απόλλωνα Αρναίας.
Αυτό το παιχνίδι ήταν εξ αναβολής της 7ης αγωνιστικής, ενώ διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας του «Γηραιού». Οι «κυανόλευκοι» απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο και το νικηφόρο αποτέλεσμα τους έδωσε βαθμολογική ανάσα.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22’, με τον Τσιλιανίδη μετά από πάσα του Κρυστάλλη να κάνει το 1-0. Η απάντηση του Απόλλωνα Αρναίας ήταν άμεση και στο 24’ ο Τσιντογιάννης εκτέλεσε το φάουλ και ο Τζιότζιος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ηρακλής είχε την υπεροχή στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε ως τα τέλος του ημιχρόνου να πετύχει άλλο γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους «κυανόλευκους» να πιέζουν για να σκοράρουν. Στο 57’ σέντρα-σουτ του Κουτσιώλη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας της Χαλκιδικής. Στο 73’ όμως ο Ηρακλής κατάφερε να σκοράρει, όταν ο Τσιλιανίδης έκανε το πλασέ έδιωξε ο Αθανασιάδης και στην επαναφορά νεοεισελθών ο Κουλιούδης με προβολή έκανε το 2-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με τους παίκτες των γηπεδούχων να πανηγυρίζουν την πρώτη τους φετινή νίκη.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Αθανασιάδης, Κουτσιώλης, Γαλάνης, Ηρακλής (46’ Φοιτάς), Πόπτσης, Μικρός, Κρυστάλλης (91’ Μαυρίδης), Στεργιανάς, Τσιλιανίδης, Σαράφογλου, Λεφίδης (69’ Κουλιούδης).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ: Αθανασιάδης, Τσιντογιάννης, Καρμίρης, Στόικος, Τζιότζιος, Αρβανιτοζήσης (60’ Κάλτσος), Δημητρακόπουλος, Μπαλτατζής (84’ Γιατσιάτσιος), Βερνής, Παλασίδης, Σαλέπης (84’ Κόγιας).